GPS-nawigacja_liturgiczna
Nawigacja liturgiczna GPS

#1.3 Nudy, skostnienie czy żywy Jezus?

119

Autor: ks. Piotr Kucharczyk

Wśród wielu fałszywych zarzutów stawianych Kościołowi katolickiemu pojawia się stwierdzenie mówiące o skostniałości zewnętrznych form kultu. Każda Msza święta jest taka sama i w porównaniu z Mszami o uzdrowienie czy Mszami celebrowanymi w krajach latynoskich czy w Afryce wypada dosyć blado. W „polskiej” Mszy świętej nie ma tańców…, jest sztywno (na marginesie dodam że nic nie mam przeciwko Mszom o uzdrowienie, jak również celebracji Mszy z innych kultur… o ile tam właśnie są sprawowane).

Niestety staliśmy się wymagającymi klientami. Błędnie zaczęliśmy pojmować tajemnicę Eucharystii. Nic dziwnego. Wielu z nas przecież traktuje Eucharystię jako symboliczną pamiątkę Ostatniej Wieczerzy lub niezagłuszony nakaz z lat dziecinnych rozbrzmiewający jeszcze od czasu do czasu w naszych uszach. Tymczasem Eucharystia nie jest symbolem, nie jest czynnością podobną do tej z Wieczernika. We Mszy świętej spotykamy się nie z symbolem Boga, ale z żywym Bogiem, ukrytym pod postaciami chleba i wina (obecność Bożą w liturgii dostrzegamy również w zgromadzonym ludzie, w Bożym słowie, w osobie kapłana…). Skoro traktuje się Mszę jako symbol a nie żywą ofiarę Jezusa Chrystusa, przestają mnie wtedy dziwić ambicje, aby Msza była atrakcyjna. Dopóki nie zrozumiemy, że każdą Mszę świętą celebruje sam Chrystus, aż dotąd pozostawać będziemy w błędzie atrakcyjności. Dopiero wtedy, gdy potrafię się przedrzeć wiarą ponad to, co naturalne, wtedy wejdę w żywą relację z Chrystusem – Najwyższym Kapłanem. Jeśli „przeszkoda substancji” i tego, co w Mszy utkane jest z materii – woda, wino, chleb (a tak być przecież musi!!!) zostanie pokonana, wtedy bez obawy tylko emocjonalnego przeżywania Najświętszej Ofiary będę mógł iść na Mszę o uzdrowienie, lub uczestniczyć w Mszy, np. w Brazylii, Nigerii…


Autor: ks. Piotr Kucharczyk

Przyjął sakrament święceń w stopniu prezbiteriatu 25. 05. 2013. Obecnie jest wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie w Warszawie.

Czytania na każdy dzień (Rok B, I)

Oznacz swoją wspólnotę na mapie Archidiecezji Warszawskiej