knc
Sport

Mistrzostwa Polski Ministrantów w futsalu o puchar „KNC”-relacja

479

 W pierwszych dniach maja w Elblągu odbyły się X Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej halowej o Puchar „KNC”. Na dziewięciu halach rywalizowało ponad 1000 ministrantów i lektorów z całej Polski w trzech kategoriach wiekowych. W dziesiątej edycji mistrzostw Archidiecezję Warszawską reprezentowali zwycięzcy turnieju eliminacyjnego. W kategorii ministrant parafia św. Tomasza Apostoła z warszawskiego Ursynowa oraz wśród lektorów młodszych, czyli uczniów gimnazjum, parafia Matki Bożej Ostrobramskiej z Bemowa. Z lektorów starszych drużyna z parafii św. Józefa z Józefosławia, która zwyciężyła w eliminacjach nie przyjechała do Elbląga. Oprócz najlepszych drużyn z Archidiecezji Warszawskiej z Naszego regionu prawo gry miały: w kategorii ministrant parafia MB Ostrobramskiej z Bemowa, reprezentującą Wojsko Polskie oraz lektorzy młodsi z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP z Pruszkowa, którzy otrzymali „dziką kartę” od organizatorów. Obie te drużyny zajęły drugie miejsce w swoich kategoriach wiekowych podczas turnieju eliminacyjnego, który odbył się w marcu.

                Od 10 lat Mistrzostwa Polski ministrantów organizowane są w różnych miastach. Poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Najlepsze drużyny z diecezji oraz kilka parafii z „dzikimi kartami” zaciekle walczy o trofea. W Elblągu w trzech kategoriach wiekowych walczyły Parafialne Kluby Sportowe i zespoły amatorskie. Podczas dwóch dni rozgrywek, drużyny rywalizowały na początku w sześciu grupach, z których najlepszych szesnaście zespołów awansowało do „finału A”, kolejne 16 do „finału B” i najsłabsze do „finału C”. Pierwszego dnia rozgrywki pokazywały kto jest najlepszy, mecze drugiego dnia były bardzo wyrównane. Każdy dzień zawodów rozpoczynał się Mszą w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. 1 maja liturgia sprawowana przez bp. Jacka Jezierskiego i koncelebrowana przez ponad 50 księży rozpoczęła się hymnem ministrantów, czyli pieśnią Króluj nam Chryste. Następnie połowa zawodników udała się na hale, aby rozegrać swoje pierwsze mecze, druga część miała czas na zwiedzanie Elbląga i integrację. Po obiedzie, gdy mecze pierwszych grup się zakończyły, na boiskach pojawiły się kolejne ekipy. Dzień zakończył się galą podsumowującą 10 lat Mistrzostw Polski LSO.

                Drugiego dnia drużyny z Archidiecezji Warszawskiej walczyły w poszczególnych „finałach”. Drużyna z parafii św. Tomasza Apostoła i wywalczyła awans do „finału A” z pierwszego miejsca w grupie, pozostałe drużyny z Bemowa i Pruszkowa rywalizowały w „finale C”. Ostatecznie drużyna z Ursynowa wywalczyła 13 miejsce w Polsce, musiała uznać wyższość rywali w walce o ćwierćfinał w rzutach karnych. Patryk Wielgosz, ministrant z parafii św. Tomasza otrzymał nagrodę króla strzelców turnieju, w swojej kategorii wiekowej.

                W „finale C” w kategorii lektor młodszy spotkały się na boisku dwie drużyny reprezentujące Archidiecezję Warszawską. Był to rewanż spotkania z turnieju eliminacyjnego, w którym padł bezbramkowy remis. W Elblągu zwyciężyła drużyna z Pruszkowa 2:0.

                Zadaliśmy pytania opiekunom drużyn:

1)      Jak oceniacie poziom rozgrywek?

2)      Co podobało wam się najbardziej?

3)      Co drużyna przywiozła do domu?

Parafia św. Tomasza Apostoła z Ursynowa

1)Poziom zawodników był bardzo wysoki trudno było strzelić gola. Organizacja, jedna z lepszych jaką widziałem. Sędziom zdarzały się niestety częste błędy, ale sędzia też człowiek.

2)Najbardziej podobało mi się to, że każdy dostał nagrodę bo wszystkim to się należało.

3) Do domu przywieźliśmy puchar, ale też to co najważniejsze czyli doświadczenie, puchar za udział, statuetkę , nasz król srebrnego buta i czek na 200 zł

Parafia św. Józefa w Pruszkowie

1)      Rozgrywki były na wysokim poziomie, co roku jest coraz wyższy, drużyny wiedzą, że grają o mistrzostwo, coraz więcej uczestników to osoby trenujące w klubach.

2)      Organizacja turnieju, umiejętność znalezienia sponsorów, aby każda drużyna wyjechała z nagrodą z turnieju oraz możliwość poczucia wspólnoty podczas liturgii w katedrze. Drużyny walczyły do końca, niezależnie od miejsca, które ostatecznie zdobyły. Lepsze drużyny kibicowały słabszym. Podobała mi się jedność naszej drużyny i zaangażowanie o jak najlepszy wynik mimo porażek. Każdy czuł się odpowiedzialny za drugiego zawodnika.

3)      Drużyna przywiozła dobre humory oraz doświadczenie. Nasza drużyna składała się głównie z uczniów drugiej klasy gimnazjum, a bramkarz z 6 podstawówki, więc za rok mamy nadzieję, że uda nam się powalczyć o reprezentowanie Naszej Archidiecezji w Rzeszowie oraz aby dzisiaj młodzi ludzie pobudzali zaangażowanie młodszych kolegów. Przywieźliśmy do Pruszkowa dobre wspomnienia, które będziemy pamiętać przez statuetkę i puchar za udział.

Małe sprawozdanie z turnieju otrzymaliśmy od Króla Strzelców w kategorii Ministrant, Patryka Wielgosza z parafii św. Tomasza Apostoła:

 W dniu 30 kwietnia wyruszyliśmy na turniej Mistrzostw Polski Służby liturgicznej ministrantów. Wyjechaliśmy nastawieni bojowo do walki z myślą że może uda nam się taki puchar przywieźć i wygrać całe zawody. Wiedzieliśmy również że turniej będzie stał na bardzo wysokim poziomie i trudno będzie odnieść sukces. W hotelu była jeszcze jedna drużyna ministrancka z Mikołajek. Szybko zaprzyjaźniliśmy się z grupą. Wieczorem pojawił się mały stres gdyż następny dzień był bardzo ważny dla nas i całej parafii. Następnego dnia wstaliśmy rano i pojechaliśmy na hale. Od razu poznaliśmy kilku kolegów z innych parafii. Turniej nie zaczęliśmy dobrze gdyż w nie całe pół minuty straciliśmy 2 gole i przegrywaliśmy. Wtedy pojawił się jeszcze większy stres ponieważ wstyd trochę było pojechać na tak mocno obsadzony turniej i być „drużyną do bicia”. My się jednak nie poddaliśmy i zrealizowaliśmy nasz cel aby grać swoje i wygraliśmy mecz 3:2. Całą grupę wygraliśmy w pięknym stylu i wyszliśmy do najlepszej 16 turnieju. Następnego dnia stawka powędrowała 2 poziomy wyżej. Turniej był wyrównany- świadczyło o tym że 3/4 meczy kończone były serią rzutów karnych. W tym dniu zjadła nas trema i przegraliśmy 2 mecze nie wygrywając żadnego. Ostatecznie zajęliśmy bardzo wysokie 13 miejsce. Bardzo sie ucieszyłem gdy usłyszałem że zostałem króle strzelców. Były to emocje nie do opisania. Ostatecznie turniej wygrała PKS Jadwiga z Janów Lubelskiego.

                Organizatorzy spisali się na medal. Zawody były przygotowane doskonale, każda drużyna otrzymała pamiątkowe statuetki i puchary, a zawodnicy koszulki z mistrzostw. Za rok to Rzeszów będzie gospodarzem XI MPLSO.

Na zdjęciach parafia św. Tomasza (żółte koszulki oraz granatowe dresy), św. Józefa (czerwone koszulki), MB Ostrobramskiej (czarne koszulki)

CAM00684CAM00713CAM00700CAM0069320150502_141748CAM00685mistrz 116CAM00701mistrz 109mistrz 084mistrz 003mistrz 117mistrz 122mistrz 125

Czytania na każdy dzień (Rok B, I)

Oznacz swoją wspólnotę na mapie Archidiecezji Warszawskiej

Poszerz wiedzę z Nawigacją Liturgiczną GPS

O Jezusie ukrytym w chlebie

Biblistyka

 • Grota 4 - narodzenia Jezusa

  #Grota (4) Narodzenia Jezusa

  Autor: ks. Mateusz Wyrzykowski Grota Narodzenia Pańskiego znajduje się w Betlejem. Już sama nazwa tego miasta pokazuje nam, jak niezwykłe są Boże plany. Słowo „Betlejem” oznacza bowiem „dom ciała” lub „dom chleba”. Miejsce, gdzie urodził się Jezus, odnosi się więc zarówno do historycznego wydarzenia, którym jest Wcielenie Syna Bożego, jak i do Chrystusa Eucharystycznego. Stajemy…

 • Grota 3 - Józefa

  #Grota (3) Józefa

  Autor: ks. Mateusz Wyrzykowski Pismo Święte o Józefie mówi bardzo mało – nie znajdziemy tam ani jednego słowa, które wypowiedział, nie dowiemy się, jak poznał Maryję ani kiedy nastąpił kres jego życia. Tradycja przedstawia go jako cieślę. W powszechnym odbiorze miał być człowiekiem, który w domu zajmuje się wyrabianiem mebli, narzędzi rzemieślniczych czy prostych „maszyn”…

Księgi liturgiczne

 • maszyna do pisania

  Podręcznik Chrześcijanina, czyli jak zbudowany jest Lekcjonarz mszalny

  Autor: Kamil Godlewski Kościół poprzez Słowo Boże ukazuje głęboką treść i logikę wydarzeń zbawczych. Za pomocą czytań przytaczanych podczas liturgii słowa w czasie Mszy Świętej objaśnia ludowi bożemu, dlaczego Pismo Święte jest księgą wewnętrznie spójną i ułożenie poszczególnych ksiąg absolutnie nie jest dziełem przypadku. W Starym Testamencie bowiem Nowy się ukrywa, a w Nowym Testamencie…

Liturgika ogólna

 • kruchta

  Liturgia jako zbawczy dialog i święta wymiana

  Ojcowie Soboru Watykańskiego II twierdzą, że liturgia jest źródłem, z którego wypływa życie Kościoła, i jest szczytem, do którego życie Kościoła zmierza. Czym dokładnie jest więc liturgia? Jakie nici porozumienia są w niej zawarte?  Co jest wymieniane, kto z kim rozmawia? Artykuł księdza dr. Krzysztofa Filipowicza (kliknij aby przejść do publikacji) odpowiadający na nurtujące pytania, dążący…

 • sobor-wat-2

  Oczekiwania wobec reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II w pismach Josepha Ratzingera

  Beatyfikacja papieża Pawła VI, która odbyła się w połowie października – jest doskonałą okazją do przyjrzenia się soborowej reformie liturgicznej. Spróbujmy prześledzić ją przez pryzmat pism papieża seniora Benedykta XVI, który był świadkiem dokonujących się przemian. Publikacja z Warszawskich Studiów Teologicznych dostępna jest tutaj.

Sport

 • wakacje2015dslaw

  #wakacje2015dslaw

  Czas wakacji już minął, wspólnoty podczas wyjazdów się zintegrowały. Podobnie jak zimą otrzymaliśmy 4 zdjęcia z wyjazdów. Publicznych hasztagów na Facebooku było niestety niewiele, ale mamy nadzieje, że to z powodu braku zasięgu i czasu na elektronikę. Rekolekcje wakacyjne dają tak zwanego kopa na cały rok pracy we wspólnocie :] Wyjazd wakacyjny parafie zorganizowały w…

 • wakacje2015dslaw

  #wakacje2015dslaw – czyli wspólne zdjęcie z wyjazdu

  Rok szkolny się zakończył. Liczymy, że ministranci otrzymali błogosławieństwo po roku formacji.  Podczas wakacji letnich wiele parafii organizuje wyjazdy w różne części Polski (i nie tylko) dla dzieci i młodzieży.  Podobnie jak zimą chcielibyśmy stworzyć wspólne zdjęcie ministrantów, lektorów i osób śpiewających w scholi tym razem z wakacyjnego wyjazdu. Z ferii zimowych otrzymaliśmy tylko 4 zdjęcia (http://dsl.waw.pl/2015/02/ferie-2015-wspolne-zdjecie/),…

Najświętszy Sakrament

 • najswietszy_sakrament-ikona

  Nawiedzenie; Procesja eucharystyczna; Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

  Autor: dk. Krzysztof Kucharski Nawiedzenie Od adoracji trzeba odróżnić nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, wystawionego lub schowanego w tabernakulum, które jest formą krótkiej „wizyty” złożonej Jezusowi. Wyraża naszą wiarę w osobową obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie Odwiedzając  traktujemy Go wtedy jak przyjaciela, z którym utrzymuje się regularny kontakt pogłębiając znajomość. Jeśli nie mamy akurat czasu na dłuższą…

 • najswietszy_sakrament-ikona

  Adoracja Najświętszego Sakramentu

  Autor: dk. Krzysztof Kucharski Jak powinna przebiegać adoracja Najświętszego Sakramentu? Nie ma konkretnego schematu, natomiast podane są pewne wytyczne: modlitwa powinna być skoncentrowana na Chrystusie, a nie np. na Maryi czy świętych; Przy okazji pojawia się problem nabożeństwa majowego i pierwszosobotniego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, ale nie będziemy się w niego tu zagłębiać; powinna zawierać…

Nawigacja liturgiczna GPS

 • GPS-liturgiczna_nawigacja-2seria

  #2.13 „Gesty rąk” podczas Mszy Świętej

  Autor: ks Piotr Kucharczyk Czy zauważyłeś, jak wiele postaw podczas Mszy „zajmują ręce kapłana”? Być może zastanawiałeś się czy tak musi być? Czy ksiądz wybiera sobie właściwy gest, aby dobitniej podkreślić przesłanie, któremu gest towarzyszy?  – Nie, te gesty to wskazania, którym kapłan się podporządkowuje. To prawda, że liturgia pozostawia kapłanowi dobrowolność w niektórych swoich…

 • GPS-liturgiczna_nawigacja-2seria

  #2.12 Uwielbienie

  Autor: ks Piotr Kucharczyk Uwielbienie można nazwać najbardziej wzniosłą postawą człowieka podczas Mszy Świętej. Z reguły jej nie widać, choć zdarza się, że emocjonalnie przeżywany moment uwielbienia staje się wyeksponowany, co jednak łatwo może doprowadzić do ekshibicjonizmu duchowego, a nie do pobożności. Uwielbienie jest postawą modlącej się duszy, zakochanego w Bogu serca. Szczególny czas uwielbienia…

Poradnik lektora

 • zEk8RJdmQrqja2XwbjgJ_DSC_2368

  Jak przygotować czytanie

  Autor: dk. Krzysztof Kucharski Wstęp, czyli trochę teorii Zadaniem czytającego jest odkryć sens zawarty w treści czytania i przekazać go wiernym przez odpowiednią interpretację. Wynikają stąd dwie rzeczy. Po pierwsze, czytanie posiada jakiś sens, czyli o coś w nim chodzi. Zatem należy najpierw samemu zrozumieć o co chodzi w czytaniu zanim zacznie się je czytać…

Kultura

 • quovadus3tys-wmsd

  Spektakl „Quo vadis – trzecie tysiąclecie”

  Co się dzieje, gdy pieniądz zastępuje Boga? Jak wyglądałby świat bez wojen, granic, narodów, w którym rządziłaby konsumpcja? Czy wiara, nadzieja i miłość mogą przetrwać w społeczeństwie ogłupionych konsumentów? Na te pytania starają się odpowiedzieć klerycy warszawskiego seminarium w sztuce “Quo vadis – trzecie tysiąclecie”.  Terminy: grudzień 2015 12 Sob: 19:00 13 Nd: 16:30; 19:00…

 • t

  Koncert Muzyki Organowej

  Już 6 czerwca tego roku w kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbędzie się koncert znamienitego wirtuoza muzyki organowej – Tomasza Adama Nowaka – laureata wielu międzynarodowych konkursów, jedynego Polaka w historii, który zajął pierwsze miejsce w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Haarlem, w Holandii. Muzyka jest językiem uniwersalnym. Łączy ludzi we wspólnym przeżywaniu,…

Szaty liturgiczne

 • szaty liturgiczne

  #7 Humerał

  Autor: ks Piotr Kucharczyk Humerał, cóż to takiego? – wcale by mnie dziś nie zdziwiło takie pytanie. Inspirowany nim chcę nie tylko przypomnieć, czym jest humerał, ale dołożę także wszelkich starań, abyśmy odkryli jego istotne znaczenie. Humerał jest białym płótnem zakładanym pod albę lub w tradycji zakonnej przyszywanym do kaptura, używanym w czasie sprawowania Mszy…

 • szaty liturgiczne

  #6 Kapa

  Autor: ks Piotr Kucharczyk W kapie ukryte jest pewne podobieństwo do ornatu. Jednak nie można stawiać na równi tych dwu różnych szat. Różnych, pomimo że są do siebie na pozór podobne. Istnieje kilka znaczących różnic między kapą a ornatem. W zgromadzeniu liturgicznym ornat zakłada ten, kto przewodniczy, jak i ten, kto koncelebruje. Kapę natomiast może…

Wiedza ogólna

 • zakładanie butów

  Na randkę (…) z obowiązku

  Autor: ks. Piotr Maciejak  Kiedy wreszcie wybije ta długo oczekiwana godzina? Czekam, czekam i nie mogę się doczekać… Czy wszystko jest przygotowane? Zapięte na ostatni guzik? Czy dobrze wyglądam?… Takie pytania mogą rodzić się w sercu zakochanych osób, którzy oczekują na wspólne spotkanie. Czas się dłuży, a oni chcieliby być razem. To pragnienie spotkania z…

 • blizej_liturgii

  Pokuta w liturgii Kościoła

  Autor: ks. Rafał Łaskawski Każdy chrześcijanin obdarzony przez Boga darem nowego życia w sakramencie chrztu i wezwany do ustawicznego jego rozwoju oraz ciągłego doskonalenia naśladowania Chrystusa stosownie do swego powołania i stanu życia, powinien czynić pokutę. Jeśli popełni grzech ciężki, który zrywa jego więzi przyjaźni z Bogiem i Kościołem, powinien poddać się pokucie sakramentalnej, tzn….

Fotorelacje

 • DSC_0015

  Eliminacje do Mistrzostw Polski SL w Futsalu 2015

  Fotorelacja z Eliminacji do Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej w halowej piłce nożnej 2015. Turniej odbył się na hali sportowej OSiR Ochota, 21 marca, przy ul.Nowowiejska 37B.

 • Wręczenie pucharów Arcybiskupa Warszawskiego

  Fotorelacja z uroczystości wręczenia pucharów Arcybiskupa Warszawskiego za Turniej w Tenisie Stołowym. Rozdanie nagród odbyło się w domu księdza Kardynała Kazimierza Nycza przy ul. Miodowej w Warszawie.  Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości pana Wojciecha Łączyńskiego.  

Kursy

 • kurs-psauterzysta

  Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu!

  Czy masz pragnienie śpiewać psalmy na cześć Pana…? Jeśli chcesz nabyć tę umiejętność, przyjdź na Kurs dla Psałterzystów! Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Sekcja św. Jana Chrzciciela oraz Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej zapraszają na Kurs dla Psałterzystów, który odbędzie się w ramach Centrum Liturgiczno-Biblijnego PWTW. Celem kursu jest kompetentne przygotowanie…

 • kurs muzyki

  Jak Cię wyśpiewać Tajemnico…?

  Siostry Uczennice Boskiego Mistrza i Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie Sekcja św. Jana Chrzciciela zapraszają na kurs Muzyki Liturgicznej. Jest on włączony w program Centrum Liturgiczno-Biblijnego PWTW. Celem kursu jest: formacja oraz kompetentne przygotowanie osób wykonujących muzykę liturgiczną, do pełnienia tej posługi w sposób świadomy, godny i owocny. Kurs Muzyki Liturgicznej odbędzie się w domu…

Polecane linki