Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/archwwa/ftp/dsl.waw.pl/wp-content/themes/forceful-lite/functions.php on line 73
Kurs lektorski | Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej

kurs_lektorski-wmsdKurs lektorski

Kurs lektorski (istniejący od 1969 r.) przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w Archidiecezji Warszawskiej. Funkcją własną lektora jest głoszenie Słowa Bożego w czasie liturgii. Zaproszony jest także do dzielenia się Chrystusem z tymi, którzy Go jeszcze nie znają. Kurs przeznaczony jest dla uczniów ostatnich klas gimnazjum i licealistów. Odbywa się zazwyczaj dwa razy w miesiącu (w niedziele), jest w całości bezpłatny.


Kurs lektorski jest prowadzony w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

Szczegółowe i bieżące informacje dotyczące kursu pod adresami: www.wmsd.waw.pl/lektor oraz facebook.com/kurslektorski


 Cele Kursu

- Pogłębienie więzi z Chrystusem;
- Ożywienie życia sakramentalnego i modlitewnego;
- Pomoc w odkryciu piękna naszej wiary, szczególnie w liturgii i Biblii;
- Właściwa umiejętność głoszenia Słowa Bożego.

Przebieg kursu

Kurs lektorski to zajęcia z fonetyki, liturgiki i biblistyki. Zajęcia z fonetyki pomagają w wypracowaniu umiejętności poprawnego i rozumnego czytania lekcji mszalnych.

Celem zajęć z liturgiki jest zafascynowanie liturgią, jako spotkaniem z żywym Panem, wyjaśnienie roli liturgii, jako źródła i szczytu działalności Kościoła i różnych duchowości, pokazanie, jak ważne jest czynne uczestnictwo we Mszy świętej a także omówienie struktury Mszy św., znaków i czynności liturgicznych.

Celem zajęć z biblistyki z kolei jest głębsze rozumienie sensu czytanego Słowa, poznanie postaci i wydarzeń biblijnych, poznanie realiów życia Izraela i pierwotnego Kościoła.

(Źródło: www.wmsd.waw.pl/lektor)


Kurs lektorski w roku szkolnym 2013/2014 był również prowadzony w Grodzisku Mazowiecki, Lewiczynie i Warce.

Czytania na każdy dzień (Rok B, I)

Oznacz swoją wspólnotę na mapie Archidiecezji Warszawskiej