Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/archwwa/ftp/dsl.waw.pl/wp-content/themes/forceful-lite/functions.php on line 73
Ministrant młodszy | Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej

Ministrant młodszy

Formacja młodszych członków służby liturgicznej łączy się z pełnionymi już przez nich funkcjami liturgicznymi. Trwa ona trzy lata. W tym czasie młodsi ministranci poznają coraz lepiej funkcje liturgiczne. Są to czynności związane z darami ofiarnymi i naczyniami liturgicznymi, z niesieniem świec i krzyża, wody i kadzidła oraz mitry i pastorału. Nie podejmują oni jeszcze zadań czytania Słowa Bożego i wezwań modlitwy powszechnej.

W ciągu roku dzieci uczestniczą w spotkaniach w grupie pod kierunkiem animatora liturgicznego. Teologicznym fundamentem dla formacji w tym okresie jest prawda o udziale w trynitarnym życiu Boga według zasady: Do Ojca (rok I), przez Syna (rok II), w Duchu Świętym (rok III). Pod koniec każdego roku formacji zaleca się przeżywanie dnia skupienia. Jest on podsumowaniem rocznej pracy i przygotowaniem do promocji, która kończy roczną pracę formacyjną. Promocji można udzielić tym ministrantom, którzy spełniali w ciągu roku wyznaczone im funkcje w liturgii oraz uczestniczyli w spotkaniach formacyjnych. Teksty promocji na podstawie „Obrzędów błogosławieństw służby liturgicznej” – Wydawnictwo Światło-Życie, Kraków 2012.

Zakończeniem formacji w szkole podstawowej jest błogosławieństwo, przez które dzieci zostają włączone do grona starszych ministrantów. Do błogosławieństwa dopuszczone są te dzieci, które spełniły stawiane im wymagania (służba w liturgii w niedzielę i w ciągu tygodnia, udział w spotkaniach formacyjnych, udział w rekolekcjach itd.). Tekst błogosławieństwa na podstawie „Obrzędów błogosławieństw służby liturgicznej” – Wydawnictwo Światło-Życie, Kraków 2012.

[Na podstawie Dyrektorium Duszpasterstwa Służby Liturgicznej – punkty 63, 64 ]

Czytania na każdy dzień (Rok B, I)

Oznacz swoją wspólnotę na mapie Archidiecezji Warszawskiej