Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/archwwa/ftp/dsl.waw.pl/wp-content/themes/forceful-lite/functions.php on line 73
Nawiedzenie; Procesja eucharystyczna; Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem | Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej
najswietszy_sakrament-ikona
Najświętszy Sakrament

Nawiedzenie; Procesja eucharystyczna; Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

2046

Autor: dk. Krzysztof Kucharski

Nawiedzenie

Od adoracji trzeba odróżnić nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, wystawionego lub schowanego w tabernakulum, które jest formą krótkiej „wizyty” złożonej Jezusowi. Wyraża naszą wiarę w osobową obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie Odwiedzając  traktujemy Go wtedy jak przyjaciela, z którym utrzymuje się regularny kontakt pogłębiając znajomość. Jeśli nie mamy akurat czasu na dłuższą adorację, nawet minuta modlitwy przed Najświętszym Sakramentem ma wielką wagę. Za nawiedzenie Najświętszego Sakramentu można uzyskać codziennie odpust cząstkowy.

Procesja eucharystyczna

W 1246 roku, za sprawą objawień flamandzkiej mniszki, św. Julianny z Cornillion, w Liege po raz pierwszy obchodzono święto Bożego Ciała. W 1264 roku papież Urban IV rozciągnął to święto na cały Kościół. Początkowo procesja z Najświętszym Sakramentem nie była formalnie elementem obchodzenia tego święta, choć w niektórych miejscach się odbywała. W I połowie XV wieku stała się już jednak ogólnokościelną praktyką i na niej wzorowane są wszystkie inne procesje eucharystyczne.

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Udzielane jest na zakończenie wystawienia Najświętszego Sakramentu, gdy jest obecny kapłan lub diakon oraz na zakończenie procesji eucharystycznej. Gdy Najświętszy Sakrament wystawiony jest w puszce, celebrans (kapłan lub diakon) zakłada komżę i stułę, a gdy jest w monstrancji, dodatkowo kapę i welon koloru białego. Podczas samego błogosławieństwa celebrans kreśli monstrancją znak krzyża nad wiernymi, którzy w tym czasie klęczą. Nie zostało uregulowane, czy mają mieć wtedy głowy pochylone czy patrzeć się na Najświętszy Sakrament. Tak samo przepisy nie regulują, czy wierni po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem żegnają się na znak jego przyjęcia. Obie te kwestie zależą od indywidualnej pobożności każdego wiernego.

Zobacz również:


Autor: dk. Krzysztof Kucharski

Obecnie odbywa praktyki diakonatu w parafii św. Józefa w Pruszkowie i przygotowuje się do święceń prezbiteriatu. 

Czytania na każdy dzień (Rok B, I)

Oznacz swoją wspólnotę na mapie Archidiecezji Warszawskiej