Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/archwwa/ftp/dsl.waw.pl/wp-content/themes/forceful-lite/functions.php on line 73
#2.10 Znak pokoju (pocałunek pokoju) | Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej
GPS-liturgiczna_nawigacja-2seria
Nawigacja liturgiczna GPS

#2.10 Znak pokoju (pocałunek pokoju)

377

Autor: ks Piotr Kucharczyk

Znak pokoju jest jednym z bardziej wymownych znaków w liturgii, nie potrzebujący specjalnie dodatkowych wyjaśnień. Rozumiemy doskonale jego naturę i znaczenie. Każdy człowiek potrzebuje Bożego przebaczenia, ale istnieje też w nas potrzeba przebaczania sobie nawzajem.

Z gestem znaku pokoju kojarzą mi się słowa pochodzące z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła: Nie można miłować Boga, którego się nie widzi, jeśli nie miłuje się bliźniego, którego się widzi (por. 1 J 4, 20). W geście znaku pokoju czujemy doskonale tę intuicję Kościoła, który zaprasza nas do pojednania się między sobą nawzajem, zanim przystąpimy do komunii z Bogiem. Znak ten ma jeszcze głębsze znaczenie: to Bóg jest tym, który w bliźnim nam przebacza. Znak pokoju usytuowany jest w liturgii Kościoła katolickiego przed przyjęciem Komunii Świętej. Ale należy pamiętać, że w innych liturgiach (np. ambrozjańskiej, w liturgii sprawowanej przez wspólnoty neokatechumenalne) ten gest jest przewidziany przed złożeniem darów na ołtarzu zgodnie ze słowami Pisma: Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj (Mt 5, 23-24). Takie umiejscowienie znaku pokoju nie jest żadnym błędem czy brakiem zrozumienia istoty tego gestu. Pamiętajmy, że były takie czasy, kiedy w liturgii Kościoła katolickiego znak pokoju przewidziany był właśnie przed złożeniem darów.

Na koniec kilka uwag praktycznych:
- znak pokoju powinno się przekazywać osobom najbliżej stojącym;
- „kiedy przekazuje się znak pokoju, można powiedzieć: Pokój Pański niech zawsze będzie z Tobą lub: Pokój z Tobą.  Na te słowa odpowiada się: Amen” (Ceremoniał liturgicznej…, nr 103).


Autor: ks. Piotr Kucharczyk Przyjął sakrament święceń w stopniu prezbiteriatu 25. 05. 2013. Obecnie jest wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie w Warszawie.

Czytania na każdy dzień (Rok B, I)

Oznacz swoją wspólnotę na mapie Archidiecezji Warszawskiej