Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/archwwa/ftp/dsl.waw.pl/wp-content/themes/forceful-lite/functions.php on line 73
#4 Stuła | Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej
szaty liturgiczne
Szaty liturgiczne

#4 Stuła

235

Autor: ks Piotr Kucharczyk

Stuła jest szatą zarezerwowaną dla tych, którzy przyjęli sakrament święceń. Stuły więc nie mogą nosić lektorzy, akolici ani ci, którzy zostali ustanowieni nadzwyczajnymi szafarzami Najświętszej Eucharystii.

Stuła wskazuje na uczestnictwo w kapłaństwie Chrystusa, uczestnictwo urzędowe, a nie powszechne, które posiada każdy ochrzczony. Dlatego, że stuła przypomina nam o uczestnictwie w kapłaństwie Chrystusa pokuszę się o stwierdzenie, że jest ona najważniejszą szatą liturgiczną, fundamentalną. Oto przykład. Niejednokrotnie widzieliśmy/uczestniczyliśmy we Mszach Świętych, w których „odprawiało” wielu księży. W takich sytuacjach zdarza się, że dla wielu z nich „brakuje” ornatów – koncelebrują Mszę ubrani tylko w albę, cingulum i stułę. Jedni ubrani w ornaty, inni tylko w alby i stuły. Wszyscy sprawują tę samą Mszę, tak samo ważnie, są bowiem ubrani w szaty, które są obowiązkowe do sprawowania Eucharystii: albę i stułę. To właśnie stuła, a nie ornat podkreśla to, że kapłan włączony jest do wspólnoty wyświęconych dlatego ubrany tylko w albę i stułę może  już ważnie sprawować Mszę Świętą. Mowa tu oczywiście o sytuacjach szczególnych. O ile to możliwe, do sprawowania Mszy kapłan zawsze powinien zakładać ornat. Dlatego że stuła przypomina o włączeniu w kapłaństwo Chrystusa mogą ją nosić wszyscy wyświęceni (także ci, którzy jeszcze nie mogą celebrować Najświętszej Ofiary, czyli diakoni). Prezbiterzy zakładają stułę na szyję, diakoni natomiast zakładają stułę na lewę ramię i spinając ją prowadzą do prawego boku. Ta różnica w sposobie ubierania stuły przypomina o stopniach święceń.

Na koniec zaproponuję modlitwę przy ubieraniu stuły. Przyznam, że nie znam jej źródła, pamiętam tylko, że spotkałem się z nią w jednaj z teologicznych książek, której tytułu również nie pamiętam: Przywróć mi Panie nieśmiertelność, którą utraciliśmy przez grzech Adama. 


Autor: ks. Piotr Kucharczyk Przyjął sakrament święceń w stopniu prezbiteriatu 25. 05. 2013. Obecnie jest wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie w Warszawie

Czytania na każdy dzień (Rok B, I)

Oznacz swoją wspólnotę na mapie Archidiecezji Warszawskiej